TJ Sokol Trnávka
Ustanovující valná hromada TJ Sokol Trnávka se podle zápisu z dochovaných kronik konala 27. dubna 1919 v hostinci Na šenku. Všech devětačtyřicet zakládajících členů zvolilo osmičlenný správní výbor. S hostinským Františkem Rozehnalem bylo dohodnuto, že TJ Sokol bude ke své činnosti využívat sál jeho hostince.
O šestnáct let později v roce 1935 proběhla slavnost položení základního kamene na stavbu sokolovny a po velkém pracovním úsilí byla již po roce 31. května 1936 sokolovna slavnostně otevřena.

V době německé okupace byla činnost Sokola potlačována, až došlo 13. dubna 1941 k zákazu činnosti a rozpuštění této organizace. Členové tělocvičné jednoty - starosta Čeněk Lička, jednatel František Běgus, náčelník Ladislav Šimečka a František Obsadný byli zatčeni a později umučeni v koncentračních táborech.
Po válce byla činnost Sokola obnovena. První schůze se konala už 2. června 1945. Významnou náplní činnosti byl nácvik na 1. celostátní spartakiádu v roce 1954. Členové podle záznamů z kronik nejen sportovali a podíleli se na společenském dění v obci, ale také mnoho hodin věnovali výstavbě a úpravám sportovního areálu.
Oddíl české házené ukončil v roce 1966 svou činnost a po úpravě hřiště přešel na mezinárodní házenou, kterou hraje dodnes.
V 80. letech se rozvíjela činnost oddílů házené, tenisu, turistiky, zájem byl o cvičení žen. V historii TJ Sokol rovněž trnavští občané věnovali mnoho hodin nácviku spartakiádních vystoupení a jejich následné prezentaci. V roce 1983 byla mezi TJ Sokol Trnávka a sportovci bývalé NDR navázána družba. Přátelská sportovní setkání mezi místním oddílem házené a SVV Zabeltitz (dnes již SG Zabeltitz/Großenhain) z Německa trvají dodnes. Sportovní činnost TJ Sokol se v současné době zaměřuje na oddíly házené a tenisu.
Házená:
Házená se v obci Trnávka uchytila hned po druhé světové válce, ale jen v podobě národní.
Mezinárodní házená (handball) se začala hrát od roku 1966, a to stále na okresní a krajské úrovni. V roce 2004 však muži vybojovali suverénním způsobem, po předchozích záchranných sezónách v krajském přeboru, postup do druhé ligy. Od této doby byli pravidelným účastníkem této soutěže a stále, co do počtu obyvatel, zůstává Trnávka raritou v České republice.

Nejlepší umístění za dobu působení v II. lize bylo 6. místo v sezoně 2009/2010. Během této doby se v Trnávce vystřídala spousta hráčů působících v naší extralize, jako například Hanzelka, Gřes, Stanislav, Holeček či Toms.
Po sezoně 2013/2014 se oddíl rozhodl z důvodů finančních ,časových i výsledkových sloučit svou činnost s B mužstvem mužů, hrajícím severomoravskou ligu.
Oddíl házené se také pyšní bývalým reprezentantem ČR a Bundesligovým hráčem Tomášem Sklenákem.

Úplnou "raritou" je pak 33 let dlouhá družba s Německým házenkářským oddílem bývalého NDR, SG Zabeltitz/Großenhain. Funguje to tak, že jeden rok navštívíme Německo a druhý rok hostíme házenkáře ze sousedního státu my. Do těchto akcí se vždy zapojuje celá obec a hlavní roli hostitele sehrávají hlavně ti házenkáři, kteří tuto družbu začali.
24.6.2016